Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aylık gelir
#1
Merhaba, bu olaya sadece kazanç olarak bakmıyorum ama alacağım makineye ayıracağım bütçeyi kararlaştırmak açısından bilmem gerekiyor.

Bu işten yani stock photo satışlarından ayda ne kadar kazanıyorsunuz, çok olmadığını biliyorum ama bir ortalama bir rakam verebilir misiniz?

Teşekkürler.
Ara
Cevapla
#2
Biliyorum yine kimse yazmayacak ama olsun ben yazayım arkadaşa yardımcı olmak için. Benim fotoların çoğu çiçek böcek fotosu. 4 ajansta toplam 5000 görsel var ve aylık gelirim 80-100 dolar arası. Ama harcadığım enerjiye değmiyor açıkçası. Model bulup çeksem daha çok kazanırım bundan eminim.
Ara
Cevapla
#3
(03-10-2016, 02:52 PM)speedy_turtle Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Biliyorum yine kimse yazmayacak ama olsun ben yazayım arkadaşa yardımcı olmak için. Benim fotoların çoğu çiçek böcek fotosu. 4 ajansta toplam 5000 görsel var ve aylık gelirim 80-100 dolar arası. Ama harcadığım enerjiye değmiyor açıkçası. Model bulup çeksem daha çok kazanırım bundan eminim.

Dostum, açık sözlü olduğun için çok sağol. Ben senede birkaç yurtdışı seyahati yapıyorum, orada çektiğim fotoğraflardan biriyle 750 tl ödül de kazanmıştım Smile iphone ile çekilmişti.

Yani zaten fotoğraf çekiyorum, dslr bir makine alıp bunu daha gelişkin bir hobiye ve ek gelire dönüştürme peşindeyim. 

Fotoğrafa çok yabancı biri değilim, sinema-tv eğitimim var ama hiç makine almadım.

Mark III istiyorum ama çok pahalı, yeni başlayan biri için hangi makineyi önerirsiniz? 
Ara
Cevapla
#4
Ne demek hocam sorun değil. Teknik konularda aydemori hocam çok iyidir onu bekleyelim derim. Ben stok fotoğrafçılık için değil de kendim için Canon 700D almıştım sonradan öğrendim stok işini Smile İyi de olmadı değil. Sıkı çalıştım makinenin parası çıktı bile. Senin anlayacağın bu olayı yatırım olarak gör, zamanın varsa düşünme iyi bir makine al derim. Tabi başlangıç aşaması için ne alman gerekir bir fikrim yok açıkçası.
Ara
Cevapla
#5
Subat 2016 kazanclarim,

Shutterstock 228 görsel 68.17
Istock 282 görsel 63.93
Fotolia 332 görsel 64.24
bigstock 326 görsel 26.67
dreamstime 350 görsel 11.11
123rf yaklaşık 200 görsel 4.97
Canstock yaklaşık 200 görsel 2.00
DepositPhotos ~200 görsel 1.50


Toplam 242.59 Dolar, Günlük Ortalama 7,83 Dolar
Cevapla
#6
İlker hocam yazmış ben de detaylı yazayım Big Grin Model vs çiçek arasındaki farkı görün Big Grin

Subat ayı kazançları

Shutterstock 2715 görsel 107,79 dolar
Fotolia 1734 görsel 16,711 dolar
Dreamstime 51 görsel 0 dolar
Istockphoto 970 görsel 0,56 dolar

Toplam 125,061 dolar. Günlük ortalama 4,31 dolar.

100 dolar ortalamamı biraz aşmışım şubatta Big Grin
Ara
Cevapla
#7
(03-10-2016, 03:25 PM)ilkercelik Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Subat 2016 kazanclarim,

Shutterstock             228 görsel        68.17
Istock                           282 görsel        63.93
Fotolia                         332 görsel        64.24
bigstock                      326 görsel        26.67
dreamstime              350 görsel         11.11
123rf           yaklaşık 200 görsel           4.97
Canstock  yaklaşık 200 görsel            2.00
DepositPhotos      ~200 görsel            1.50


Toplam 242.59 Dolar, Günlük Ortalama 7,83 Dolar

İlker Bey size de teşekkürler. Ben de en çok satılanlara baktığımda model fotoğraflarını görüyorum hep ancak illa bir stüdyo gerekmiyor sanırım açık hava ve gerçek mekanlardaki model fotoğrafları da satılıyor. http://photodune.net/ sitesi forumda yer almıyor, buradaki güzellik fotoğrafın kaç kere satıldığını da gösteriyor. Diğer sitelerde yok değil mi bu özellik?
Ara
Cevapla
#8
Model Fotografı satıyor doğrudur. İşin özü bence şu. Eğer mümkünse herkesin kolay kolay düşünemediği veya kolaylıkla çekemeyeceği fakat sizin için kolay olan fotoğrafları çekin. Ben mesela dişçilikle ilgili fotoğraf nasıl çekeyim, çekemem. Dişçiye gitmem lazım, derdimi anlatmam lazım... Yada masraf yapmam lazım, model tutmam lazım, yalandan dişçi ortamı yaratmam lazım zor iş. Bir diş teknisyeni bu konuda avantajlı. Peki ben o diş teknisyeninin kolay kolay çekemeyeceği ne fotoğraflar çekebilirim. İnşaat fotoğrafları. Model?

Hiç bulamazsam kendi kendimi çekerim. İşte bu benim.
http://blog.citizensgeneral.com/blog/wha...rance-cost

Bir yapı analizi hesabı yaptım. Masamın fotoğrafını çektim. Bunu bir diş teknisyeni düşünemezdi. Satıyor mu? evet çok iyi satıyor.
http://calengr.com/services/
http://www.structuremag.org/?cat=189 Sayfanın en altında
http://www.clesinc.com/service/communica...ginerring/ Evet bu sitede 3 fotoğrafım birden var bu arada.
http://www.clesinc.com/ Sayfanın altında sağda

Peki benim böyle bir ortamım yok diyorsanız... Ozaman herkesin çekebileceği fotoğraflar çekin. Sadece biraz yaratıcılık katın. Aşağıda kredi kartı fotoğrafımın olduğu siteler var.
Soyadımı kredi kartında özellikle bırakmıştım silmemiştim, benden bir iz kalsın diye. Bu fotoğraf da satıyor. Süresi biten bir kredi kartı kullanın tabi nolur nolmaz.
http://www.infusion-web.co.uk/safe-payments/
http://www.paymentssource.com/news/risk-...046-1.html

Demek istediğim modelli fotoğraf satar dersek doğru, ama satan fotoğraf illaki modelli olandır dersek bence yanlış.
Cevapla
#9
(03-10-2016, 04:37 PM)ilkercelik Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Model Fotografı satıyor doğrudur. İşin özü bence şu. Eğer mümkünse herkesin kolay kolay düşünemediği veya kolaylıkla çekemeyeceği fakat sizin için kolay olan  fotoğrafları çekin. Ben mesela dişçilikle ilgili fotoğraf nasıl çekeyim, çekemem. Dişçiye gitmem lazım, derdimi anlatmam lazım... Yada masraf yapmam lazım, model tutmam lazım, yalandan dişçi ortamı yaratmam lazım zor iş. Bir diş teknisyeni bu konuda avantajlı. Peki ben o diş teknisyeninin kolay kolay çekemeyeceği ne fotoğraflar çekebilirim. İnşaat fotoğrafları. Model?

Hiç bulamazsam kendi kendimi çekerim. İşte bu benim.
http://blog.citizensgeneral.com/blog/wha...rance-cost

Bir yapı analizi hesabı yaptım. Masamın fotoğrafını çektim. Bunu bir diş teknisyeni düşünemezdi. Satıyor mu? evet çok iyi satıyor.
http://calengr.com/services/
http://www.structuremag.org/?cat=189        Sayfanın en altında
http://www.clesinc.com/service/communica...ginerring/           Evet bu sitede 3 fotoğrafım birden var bu arada.
http://www.clesinc.com/     Sayfanın altında sağda

Peki benim böyle bir ortamım yok diyorsanız... Ozaman herkesin çekebileceği fotoğraflar çekin. Sadece biraz yaratıcılık katın. Aşağıda kredi kartı fotoğrafımın olduğu siteler var.
Soyadımı kredi kartında özellikle bırakmıştım silmemiştim, benden bir iz kalsın diye. Bu fotoğraf da satıyor. Süresi biten bir kredi kartı kullanın tabi nolur nolmaz.
http://www.infusion-web.co.uk/safe-payments/
http://www.paymentssource.com/news/risk-...046-1.html

Demek istediğim modelli fotoğraf satar dersek doğru, ama satan fotoğraf illaki modelli olandır dersek bence yanlış.

Sağolun, güzel tavsiyeler vermişsiniz. Kredi kartı fotoğrafı çok yaratıcı ve gerçekleştirmesi çok kolay. Bence de bu mantıkla çalışılmalı. Peki siz şu an elinizdeki (shutterstock' ta gördüm modellerini) makinelerle mi başladınız, başlagıçta ne kullanıyordunuz daha düşük bütçeli bir tavsiyeniz var mı?
Ara
Cevapla
#10
Ben ekipmanlarimi stok fotografçilik yapma planlariyla almadim. Ilk DSLR makinem Pentax K10D idi. Sonra Nikon D700 aldim. Su anda Nikon D810 kullaniyorum. Fotograflarimin çogu nikon 50mm 1.4 ile çekilmistir.
Stok fotografçiligi için bütçeyi ön planda tutarak ekipmanlar konusunda sifirdan baslayacak olsam;
2. El bir Canon 5D mark 2 alirdim. Yanina Canon 50mm 1.8.
2. bir lens almadan önce bir speedlite flaş edinirdim.

Yada yine 2.El bir Nikon D800 ve 50mm lens...

Benim fotoğrafların çoğu nikon d700 ve 50mm 1.4 ile çekilmiştir. diyafram aralığı olarak 4 - 5.6 aralığını kullandım. ISO200'den öteye geçmedim. Yukarıda söylediğim ekipmanlarla bir dünya harika, yaratıcı, albenili fotoğraf çekilebilir. Baktınız para kazanıyorsunuz, ilave ekipmanlar alırsınız yine.

Yapılmaması gerekenler;
Ful Frame de olsa 16Mp'den daha düşük makine edinmemek lazım. Bazı Fotoğrafları kropladığınızda fotoğrafı çekerken düşünemediğiniz şekilde çok güzel kompozisyonları fotoğrafı kroplayarak yaratabiliyorsunuz. Kropladıktan sonra iyice küçülecek bir fotoğraf işinize yaramayabilir. D700'de yaşadığım en büyük problem buydu. Onun haricinde hala harika bir fotoğraf makinesi olduğunu düşünürüm. Portre fotoğraflarında doğal ışıkta yüksek isolu ve açık aralıklı diyafram değerlerli fotoğraflarda D810'dan dahi daha iyiydi bence. Özellikle siyah beyaz fotoğraflarının ayrı bir tadı vardı. Nedenini tarif dahi edemiyorum... Ama daha iyiydi işte. Sattım ve çok üzgünüm. Stok Fotoğrafçılığı için ise iyi bir seçenek değil. Fakat makineniz buysa, sonuna kadar sınırlarını zorlayın, yeni bir makine almayın derim. Ayrıca D700'ün bana şöyle bir faydası oldu. Makine 12MP olduğu için fotoğrafı çekme aşamasında doğru kompozisyonu yakalamak için, makineyi doğru uzaklıkta doğru açıda tutmak ve yatay ufuk çizgisinden sapmamak için kendimi çok kasıyordum. Birşeyler öğrendiysem bunları D700 ile öğrendim diyebilirim.
Diğer yapılmaması gereken ise ikinci el temiz bir Canon 5D Mark ii'ye vereceğiniz paradan daha fazlasıyla cropped sensor bir fotoğraf makinesi almak... Bu tabi benim nacizane kendi görüşüm. (IMHO)

Photodune ile ilgili yabancı forumlarda iyi yorumlar yapılmış. Ben geçen sene üye olduydum. İlk defa 2016 Şubat sonu gibi fotoğraf yükledim. FTP kullanmakta fayda var fotoğraf yüklerken. En sevdiğim yanı Fotoğraf yüklemesi, model izin belgesi yüklemesi çok kolay. Fotoğraflarım çoğunlukla kabul oldu. Kabul olmayanlar yanlış yüklenmeden dolayı. Baktım ki fotoğrafın yarısı var yarısı yok. FTP'nin böyle bir dezavantajı var işte oluyor bazen. Yaklaşık 12-13 günde 2,51 dolar kazanmışım. Kendi adıma Dreamstime ile 123rf arasında bir performansı var diyebilirim satış konusunda. Bu işe hangi ajansla başlamalı sorusunun cevabı photodune değil bence.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi