Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Veri lisanslama (Data Licensing) nedir?
#1
Shutterstock'a fotoğraf gönderdim ama bir fotoğrafımı Data Licensing şeklinde etiketlemişler. Biraz araştırdım, şu yazıyı buldum.

   

"Veri lisanslama, Shutterstock'ta bir tür lisanstır ve bu, görüntünüzün makine öğrenimi için kullanılmasını sağlar. Bir görüntü lisansından farklı olarak, görüntü doğrudan yayın için kullanılmaz. Görüntü ve meta verileri, şirketlere yapay zeka (AI) yazılımlarını öğretmek için kullanılır. Bu, AI yazılımı yeni bir görüntü oluşturduğunda, görüntünüzden öğrendiği bilgileri kullanabileceği anlamına gelir. Yani, görüntünüz doğrudan kullanılmaz, ancak yeni oluşturulan AI görüntüsünde bazı unsurları geri dönebilir.

Fotoğrafınız veri lisansı olarak işaretlendiyse, bu Shutterstock'un normal koleksiyonundan reddedildiği, ancak AI yazılımını eğitmek için kullanılabileceği anlamına gelir. Görüntünüz normal portföyünüzde görünmeyecek, bu nedenle normal alıcılar bunu bulamaz veya lisanslayamaz. Ancak, makine öğrenimi için bir veri setinde kullanılırsa, katkıcı fonundan hala para kazanabilir.

Veri lisanslamasından kazandığınız para miktarı, görüntünüzün kaç kez kullanıldığına ve satın alınan lisansın türüne bağlı olacaktır. Standart veri lisansı, görüntü başına 0,25 ABD Doları, geliştirilmiş veri lisansı ise görüntü başına 0,50 ABD Doları öder.

Görüntülerinizi bu amaçla kullanmak istemiyorsanız veri lisanslamayı seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, hesap ayarlarınıza gidin ve "Veri Lisanslama" kutusunu işaretini kaldırın.

Veri lisanslamanın bazı artıları ve eksileri şunlardır:

Artılar:

Görüntüleriniz, normal koleksiyona kabul edilmese bile para kazanabilirsiniz.
Görüntüleriniz, AI yazılımının doğruluğunu ve performansını iyileştirmek için kullanılabilir.
Bu, yeni ve yenilikçi ürün ve hizmetler yaratmaya yardımcı olabilir.
Eksiler:

Görüntüleriniz, normal koleksiyonda bulunmadıkları için o kadar çok kişi tarafından görülmeyebilir.
Veri lisanslamasından, normal lisanslamadan elde edeceğiniz kadar para kazanamayabilirsiniz.
Veri lisanslamasına katılmak ya da katılmamak tamamen size kalmış bir karardır. Görüntülerinizi ticari amaçlarla kullanılmasını endişelendiriyorsanız, katılmak istemeyebilirsiniz. Ancak, AI teknolojisini geliştirmeye yardımcı olmak istiyorsanız, katılmayı düşünmek isteyebilirsiniz."
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi