Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir türk firması hepimizin içeriğinin telifini satıyor ?
#1
Photo 
Merhaba emektar arkadaşlarım geçenlerde fark ettiğim bir siteden bahsetmek istiyorum "telifport.com" Bu sitede portföyüm yayınlanıyor fakat bu siteyi hayatımda ilk defa görüyorum.
Kayıt tarihim yaşadığım şehir ve isim soy ismimin de yer aldığı bu site veriyi nerden alıyor açıkcası bilmiyorum shutterstock veya istock olabilir. 
Muhtemelen dostlar sizin de içeriğiniz burada yayınlanıyordur, ben görsel aratarak buldum kendilerini ve daha ilginç olan kısmı şikayetvar.com da site hakkında bazı şikayetleri okudum,
bu siteden hiç haberdar olmayan türkiyeden shutterstock üzerinden görsel alan insanlara "telifport.com" mail veya sms yolu ile ulaşıp telif hakkı ihlali beyan ediyorlar ve faiş fiyatlardan telif hakkı ücreti isteyip insanları dava etmek ile tehdit ediyorlar. Bu tarz şikayetler bir değil iki değil neredeyse 50-60 şikayet, bu siteyle ilgili ne yapılmalı bilmiyorum yaptıkları şeyi hakkında kısmından okudum fakat aracı oldukları ile ilgili somut bir yazı bulamadım veya kimin alt şirketiler onunla ilgili de bir şey bulamadım.
Bu adamlar dolandırcı olabilir mi sizce ? Nasıl yol almalıyız fikirlerinizi görüşlerinizi bekliyorum. Hepinize bol kazançlar mutlu günler diliyorum.


Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri
       
Cevapla
#2
Merhaba, siz yazınca ben ve bir kaç arkadaşımda işlerinin bir kısmını orada bulduk gerçekten enteresan. Şimdi biz de araştırıyoruz bakalım ne yapabiliriz
Ara
Cevapla
#3
Merhabalar.

Sizin yazdığınızı okuduktan sonra hemen bende girdim ve fotoğraflarımı buldum. Kullanıcı ismim Depositphoto ile aynıydı. Dolayısı ile hemen depositphoto'ya mail attım. Hem depositphoto'da hem de telifport sitesinde bulunan aynı fotoğrafın linklerini gönderdim. Bugün şu cevap geldi. Hemen sizlerle de paylaşayım istedim.

"Merhaba Berkin Bey,

Telifport Depositphotos'un Türkiye'de resmi temsilcisidir.
APİ ortak programımız var ve onlar Depositphotos'a yüklenen görüntüleri Türkiye parasında tanıtıyor.
Telifport üzerinden satılan görselleriniz için Depositphotos'ta primleri almaya devam ediyorsunuz.
Ayni zamanda bu site Türkiye'de satılan görsellerin lisanslarını ve görsellerin yasal kullanımını kontrol etmektedir.

Diğer sorularınız varsa memnuniyetle ilgili sorularınıza cevapları veririm.
İlginiz için teşekkür ederim. Başarılı satışlar dilerim."
Ara
Cevapla
#4
Öncelikle bir çok eksik bilgi vermişsiniz, Telif Hakları kanun gereği, uyar kaldır kanununu uygulamadan, direk sizi dava edeceğiz gibi korkutma yoluyla ödeme yapın gibi bir girişimde bulunuyorlar, etrafınızda avukat vardır sorun böyle bir yöntem sistem yok, kaldıki free lisanssız görseller için bile para talep ettiklerini yazmamışsınız, adalet bakanlığı ve baroya bu konu ile ilgili bildirimlerde gönderilmiş öğrendiğim kadarıyla avukat tanıdığınız varsa sorun, uyar kaldır uygulamasını yapmadan hukuk adında ticareti olarak lisanssız fotoğraflardan 6 yıl önce lisanslı alınmış fotoğraf için yaptırım uygulayamazlar, ayrıca o firmaya sorun sizin yetki belgenizi görebilirmiyiz diye nasıl davrnıyorlar, dünyaca ünlü stoc siteleri için vekalet yazısını talep edin bakalım tavırları görürsünüz.

Siz lisansınızı ibraz etmek zorunda değilsiniz, ayrıca, ajansların müşterilerini arayıp ödeme yapmanız lazım lisanssız görseliniz var demek nasıl bir yoldur. Ajansın itibarını zeddelediği için karşı davada açabilirsiniz! Daha fotoğrafın lisansslı olup olmadığı bilgileri yok, ek olarak 6,7 yıl önce lisanslı temin ettiğiniz fotoğrafın faturası nasıl olsun, bir ajansda kaçtane grafiker girip çıkıyor, 1 yıl önce böyle bir yetki alıp geriye dava açamazlar, ayrıca dediğim gibi, avukatlar aradığı zaman cevap vermiyorlar, bir yurtdışı stoc sitelerinde yetkinizi görebilirmiyiz diye sorun bakalım! Nasıl bir tavra giriyorlar!

shutterstock'tan lisanslı resim almış bir ajansın firmasını arayıp biz hukuk bürosundan arıyoruz, ödeme yapacaksınız demek nasıl bir mantıktır! Sizde karşı dava etme hakkınız saklı duruyor itibarınızı zedelediği için, önüne gelen her resim için her firmaya bilmeden soruşturmadan ezbere ödeme yapacaksınız bize demek nasıl hukuk mantığıdır, bir süre sonra binlerce şikayete sessiz kalmayacaktır bakanlık zamanla göreceğiz!
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi