Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Amerikan dolarının 8,53 TL olması
#1
Evet arkadaşlar, 1 amerikan doları 8,53 TL. Sizce doların artması Türkiye'deki stok fotoğrafçılık işini nasıl etkiler? Daha çok insan stok fotoğrafçılığına yönelir mi?
Ara
Cevapla
#2
Çok etkillemez, zira stok fotoğraftan para kazanmak için gereken ekipmanlar da dolara bağlı olarak eşit derecede pahalanıyor. Yani kimse sırf stok işi yapacağım çekimi, rötüşu vs bir sürü zaman harcayacağım sonra da shutter vs. fotoğrafa 0,10 cent verecek (o da satılırsa) diye böyle bir yatırım yapmaz. Ama elbette sağda solda stok güzellemeleri görmeye devam edeceğiz. Yine bir sürü insan bir ümit diye bu işe başlayacak, bırakacak vs.. Sonuç kasa kazanacak.
Ara
Cevapla
#3
Haklisiniz hocam kasa hep kazaniyor ama bence suc 3-5 görsel yükleyip yan gelip yatanlarda. Elin yabancisi 10 bin tane görsel yüklüyor ve halen devam ediyor para kazanabilmek adina. Biraz caliskan olmak gerek bence. Türkiye sartlarinda elinde kamerasi olan herkes bu isi rahatlikla yapabilir. Bir sürü issiz ögrenci var. Bos vakitlerinde para kazanmak icin yapilabilir. Sahsen benim ögrencilik yillarimda para kazanmanin boyle bir yolunun oldugunu bilseydim kesinlikle baslardim.

Dolar bence yerinde de durmayacak ve stok fotografcilik isi Türkiye, Tayvan, Tayland gibi issizlerin cok ve dolarin degerli oldugu yerlere kayacak. Bir nevi büyük firmalarin üretimlerini Cin'e tasimasi gibi.
Ara
Cevapla
#4
Şahsi fikrim,şu anki mevcut yönetim kadrosu ve kafa yapısıyla devam edilirse dolar 10 tl'de olur bunun çok  üzerine de çıkabilir.TL'ye çevirince gelirim artsada, ülkenin batıyor oluşu karşısında çaresiz olmak ve insanların tepkisizliği insanı kahrediyor.

Geçen sene fotoğraf makinem tripoddayken devrildi,kit lensimin zoom sistemi kilitlendi.Lensin tamiri sıfırından pahalıya geliyordu,sıfır kit lensin fiyatıda makineyi aldığım fiyattı nerdeyse.
Biraz mekanik ve elektronik bilgim var,dedim ben bunu tamir ederim.Youtube videolarıyla lensi dağıttım ve kısmen kilitlenmeye yol açan sürtünme  sorununu çözdüm.Şu anda zoom fonksiyonu çalışıyor.

Yani artık kendi göbeğimizi kendimiz kesme dönemi başladı.Ülkenin geldiği,insanların getirildiği durum budur.
Cevapla
#5
10 lira olur demişim şimdi 20 tl'ye koşuyorSmile
Cevapla
#6
Smile 
Big Grin Big Grin Big Grin
Seneye seçimde mevcut yönetim değişmezse bence 5 sene içinde 30 olabilir.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi