Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stok fotoğrafçılığında megapixel'in önemi var mı ?
Çok teşekkür ederim arkadaşım... Hani var ya mum ile arayıp da bulamadığım cevabı projektör ile gözüme tuttunuz. Eksik olmayın... İlginç geldi bana aylar önce bugüne oranla 300-400 görsel daha az iken portföyüm daha çok satış yapıyordum. Her çalışmalarımı yükleyişimde böyle bir umut ayda 1 $'lık olsun bir artış olsun diye beklerken hep daha kötüye gitti. Artık bu alanda vakit harcamak çok fena zaman kaybı gibi görünüyor bana ama asıl hedeflediğimi de zaten tutturdum. Benim amacım hiç bu alanda bilgim olmaksızın amatör ve ileri amatör dönemlerimde çok da pahalı ekipmanlar kullanmadan çektiğim fotoğrafların satılıp satılmayacağını görmekti. Bir nevi bu da netice olarak profesyonel bir iş. Sözlük anlamı olarak yaptığı işten para kazanan : profesyonel. Yani dijital fotoğraf makinası ve lens alırken en iyisin, en pahalısını falan almanın pek bir anlamı yok. Bunu yıllardır söylerdim, piyasada pazarlama elemanlarına ve pompalanan  "Yenisi, daha iyisi çıktı" tuzaklarına düşmeden de 2-3 yıl eski modeller daha uygun fiyatlı alınıp profesyonel iş yapılabilir. Netice olarak bunları ispat edecek epeyce kanıt elde ettim bu stok işinden. Gerisi hobiye devam yada başka bir hobiye yelken açmak olabilir. Bakalım, şimdilik bir alışkanlık olarak ağardan da olsa halen devam ettiriyorum.

Zaten ayrıca baktım ki fotoğraf işi durdu ben de illüstrasyon ne yapabilirim diye biraz o yöne kaydım. Gerçi fotoğrafa oranla çok çok daha geride olduğum bir alan bu illüstrasyon, grafikerlik. Fakat portföyümdeki 1300 fotoğrafa karşın 150 illüstrasyondan satış olunca da başka bir keyifli oluyor.

Tekrar size de detalı cevabınız için teşekkür ederim.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Stok fotoğrafçılığında megapixel'in önemi var mı ? - Yazar: pixelboy - 04-17-2019, 05:29 PM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi