Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Istock ve Shutterstock komisyon kesintisi genel durum değerlendirmesi
Evet, gercekten güzel yazmissiniz. Ben de 6 senedir bu isin icinde olan biri olarak kendi düsüncemi yazayim.

Istock ve sonrasinda Shutterstock ile baslayan katilimcilardan para kesme olayi stok isinin gelecegini biraz tehlikeye atti. Fabrika gibi icerik üreten sirketler, misal africa studios, ayni sekilde para kaybetti ama onlarin avantaji iceriklerinin cok olmasi ve stok isine yön verebiliyor olmalari.

Daha ufak capli bu isi yapan fotogragcilar, benim gibi, iceriklerini baska ajanslara kaydirmak yerine beklemeye ve fotograf yüklememeye gecti. Sonucta 12 bin görseli bir kere yükledim ve silmek su an icin bir sey getirmez.

Stok fotografciliktaki fiyat ucuzlamasi nihayetinde icerik üretenlerin Avrupa ve ABD'den, dogu ülkelerine kaymalarina sebep olacaktir. Yine kendimden örnek vereyim, Avusturya'da yasayan biri olarak 10 cente fotograf üretecegime, gidip bir yerde yari zamanli calisirim, daha cok getirisi olur.

Ancak Türkiye, Tayland, Tayvan gibi ülkelerde dolarin degeri ve issizlik fazla oldugu icin insanlar hic yoktan bu ise yönelip ucuza icerik üretmek isteyecektir. Shutterstock gibi devasa sirketler de bu durumu bildiklerinden fiyatlari iyice asagiya cektiler. Görsellerin kalitesinin Avrupa'daki üreticinin ürettigi kadar kaliteli olacagi da mechul.

Bana göre Shutterstock uzun vadede kendi bindigi dali kesti. Icerik üreticileri icerik üretmeyi biraktiklarinda müsteriler de yavas yavas baska ajanslara kayacaktir. Shutterstock'un bana göre tek avantaji websitesi arayüzünün mükemmele yakin islemesi ve fotograflarin cok kolay yüklenebilmesi. Son 1-2 aydir Shutterstock hisseleri de baya deger kazandi. Yanilmiyorsam 20 dolardan 60'a kadar cikti ama bu uzun sürmeyecektir. Sirket acgözlü politikasiyla kendisine icerik üreten insanlarin parasini caldi ve tabiki sirketin kazanci artmis görünsü ama cok uzun sürmez. Haftada 1 milyon görsel eklenen siteye simdi 1 ayda 1 milyon ekleniyor, cogu da yeni baslayan dag, tas fotografi ceken insanlar.

Stok fotografcilik bana göre bitmeyecektir ama kazanclar hizla azaliyor. Sürdürülebilir olmasini saglayacak ve makine gibi icerik üretecek insanlara ihtiyac var. Senede 3-5 görsel yükleyen kisiler zaten kazanamaz.

Saygilarimla
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Istock ve Shutterstock Komisyon Kesintisi Genel Durum Değerlendirmesi - Yazar: mr_coffee - 11-07-2020, 01:56 PM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi