Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Istock ve Shutterstock komisyon kesintisi genel durum değerlendirmesi
Merhabalar

Shutterstock kesintisinin üzerinden beş ay geçti, geçen beş ayı değerlendirmek ve sektörün gidişatına dair bir panorama çizmeye çalışacağım.

5,5 yıldır stok fotoğrafçılık ile uğraşıyorum, fakat bu işe başlarken 2010 öncesindeki tartışmalara göz atmıştım, son üç yılda gelen önce istock/getty sonra da shutterstock kesintisinden sonra anladım ki, her birkaç yılda bir içerik üreticilerine ödenen meblağlar çok dramatik biçimde (minimum yüzde 60) düşürülüyor. Bunda internetin yaygınlaşmasının, fotoğraf makinesinin yaygınlaşmasının ve nihayet de google translate etkisi ya da sitelerin üçüncü dünya ülkelerinin ana dilinde dahi resmi site hazırlamasının payı büyük.

Küreselleşme, teknoloji, post modern devrim, her ne derseniz deyin bunu eleştirmenin en azından stok fotoğrafçılığı bağlamında eleştirmenin bize bir şey katacağını sanmıyorum zira böylesine büyük bir kütlenin önünde durmak imkansız.

Istock/Getty'nin hiç bir teknolojik arge yapmadan, sadece içerik üreticilerine verdiği payı kısmasıyla, maliyetleri düşürmesi aslında sektörde yeni bir dalga başlattı. Shutterstock da (ki bence en iyi yönetilen şirket) bu durumu sinsice izledi, insanlar getty kesintisine tepki vermeyince kendileri de haziran ayındaki meşhur kesinti düzenlemesini yaptılar. Gerçi dikkate almadıkları bir şey vardı, getty/istock satış istatistiklerini anlık vermiyordu ve ara yüzü çok kullanışlı değildi bu yüzden de çok kimse ne olup bittiğini anlamadı, fotoğraf yüklemesi de zor olunca insanlar, "en azından yüklememek için bir bahanemiz oldu" dediler. Fakat shutter'ın kitlesi çok dinamik zira çok sayıda dile çevrilmiş resmi sitesi var, arayüzü kullanışlı ve basit. hal böyle olunca üçüncü dünya ülkelerinden edindiği çok sayıdaki içerik üreticisini kızdırdı ve onlardan tepki aldı. Ama kendileri inanılmaz bir vurdumduymazlıkla tabiri caizse "rest" çekti ve ne yaparsanız yapın dedi.

Ülkemiz açısından bu durumun etkisine gelirsek, bu mesajı yazdığım gün itibariyle bir amerikan doları 8,5 TL'ye karşılık geliyor. Shutterstock 10 sentlik bir satış için kümülatif olarak düşünüldüğünde tatmin edici bir değere ulaşabilme vaadinde bulunsalar da tüm fotoğrafçılık ekipmanları yabancı paralara endeksli olduğu için maliyetler inanılmaz arttı. Öyle ki artık ekipman satan siteler tl dolarak fiyat girmekle uğraşmıyorlar, dolar kurunu tl ye çeviren scriptler ile fiyat tl üzerinden otomatik belirleniyor. Kısacası iyi full frame body hala 3000 dolar civarında iken gelen meblağlar 38 sentten 10 sente düştü.

Ülkedeki cari harcamalar açısından düşünürsek, dolar kurunun artması daha fazla tl ye sahip olmak gibi bir illüzyon yaratabilir ancak enflasyon çok arttı, doların artması kesintinin artmasından daha fazla negatif etki doğurdu, artık şunu biliyorum. Asla bir full frame makine alamayacağım, kazandığım parayı aylarca hatta şu oranlarla yıllarca biriktirip hiç tl ye çevirmesem bile bu mümkün görünmüyor. Tl ye çevirip gündelik hayatımı idame ettirecek cari harcamalarımı da eskisi gibi yapamayacağım çünkü kesinti artması, enflasyon etkisiyle beraber paramızı kuşa çevirdi.

Son olarak bir de öngörüde bulunayım, dreamstime, shutter'a kızan içerik üreticilerini kendine çekmek için komisyon artışında bulundu işe yaradı mı bilmiyorum ama microstock group'daki istatistiklere bakınca pek de işe yaramadığı görülüyor. Pond5 ve Alamy ise stock koalisyon ile işbirliğine gitti ancak bu iki site shutterstock gibi kredi paketi konusunda çeşitlilik arz etmediği için katılımcılara pozitif anlamda yansıyan yine bir şey olmadı. Hatta pond5 süreçten en karlı çıkan site oldu, zahmetsizce koleksiyon arttırdılar. Önce getty sonra da shutter'ın yaptıklarını gören diğer siteler de er ya da geç komisyon kesintisine gidecektir diye düşünüyorum.

Bakalım zaman ne gösterecek.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Istock ve Shutterstock komisyon kesintisi genel durum değerlendirmesi - Yazar: tigristiara - 11-05-2020, 01:51 PM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi