Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gradient sorunu
Question 
arkadaşlar çizimime herhangi bir gradient ekleyince dosya boyutu büyüyor, basit bir efekt yapmama ragmen eps'si 18 MB tutuyor, nasıl küçültebiliriz?

edit: sadece boş bi gradienti kaydettim, eps'si 10MB tutuyor zaten, stoklara nasıl atıyorlar bu dosyaları?
Ara
Ben denemdim ama bir yerde sormuşlardı gelen cevapı kaydetmişim Smile soru sadece 15 mb nin altına nasıl kaydederizdi. cevap da kaydederken options-creat pdf compatible file seçeneğini kaldırabilirsiniz şeklinde idi.Bir deneyin oluyor mu?
Ara
(10-03-2016, 04:41 PM)Fiwen Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ben denemdim ama bir yerde sormuşlardı gelen cevapı kaydetmişim Smile soru sadece 15 mb nin altına nasıl kaydederizdi. cevap da kaydederken options-creat pdf compatible file seçeneğini  kaldırabilirsiniz şeklinde idi.Bir deneyin oluyor mu?

sizin dediğiniz ai olarak kaydetmek için ama zaten ai de boyutu düşük veriyor, eps kaydederkende çıkan menü bu
ZYR3BA.jpg
Ara
Merhaba deneme imkanım olmadı ama madem ai kaydedrken çıkıyor acaba ilk önce ai kaydedip sonra kaydettiğinz dosyayı mı eps çevirseniz belki işe yarar
Ara
Ai ve eps dosyası küçültme konusunda çözüm şu:
Ai dosyası kaydederken options>Create PDF Compatible file seçeneğinin kutucuğundaki tik işaretini kaldırmak.Fakat "Gradientin" yada çok fazla nesnenin olduğu dosyalarda bu seçenek tek başına yetersiz kalabiliyor.Bir diğer yapılması gereken eğer varsa grup(group) yapılmış nesnelerin ungroup yapılarak grupsuz olarak kaydedilmesi.Gradientin ise object menusunden "Expand" komutuyla elle yapılmış gradient haline getirilmesi gerekiyor.Fakat bu yöndem gradienti bir miktar deformasyona uğratır ,şeritler oluşmasına sebep verir.Pek tavsiye etmem.

Eps dosyasını ufaltmak içinse Version kısmı illustrator 10 seçilmeli, Previev kısmındaki Format seçeneği "None" yapılmalı,Options kısmındaki "Include Document Thumbnails" kutucuğunun işareti kaldırılmalıdır.

Bu şekilde 26 mb tutan bir vektör çalışmamı 10 mb'a küçültmeyi başardım.
Verilen bilgilere ek olarak sayfa ebadını düşürmek de çok işe yarar. Örneğin 30X30 cm olan bir sayfalık çalışmayı 10X10 cm'e küçültüp kaydedince, 6,8 mb olan belge 2,9 mb'a düştü. (Bol gradientli) Örnek ekran görüntüsü paylaşacaktım ama forumda url dışında resim yükleme seçeneği yok galiba.

Edit: Resim yüklemeyi öğrendim, örnek ekran görüntüsünü yükledim.

Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri

Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi