Anadolu Stok Forum - Türkiye'nin ilk ve tek stok fotoğrafçılık forumu
Shutterstock'ta haziran 2015 kazançları - Baskı Önizleme

+- Anadolu Stok Forum - Türkiye'nin ilk ve tek stok fotoğrafçılık forumu (https://www.anadolustok.com)
+-- Forum: Üst Seviye Stok Ajansları (https://www.anadolustok.com/forum-%C3%BCst-seviye-stok-ajanslar%C4%B1)
+--- Forum: Shutterstock (https://www.anadolustok.com/forum-shutterstock)
+--- Konu Başlığı: Shutterstock'ta haziran 2015 kazançları (/konu-shutterstock-ta-haziran-2015-kazan%C3%A7lar%C4%B1)

Sayfalar: 1 2

Shutterstock'ta haziran 2015 kazançları - mr_coffee - 07-01-2015

Evet arkadaşlar yine bir ayın sonuna geldik. Kazandıkları miktarları paylaşmak isteyen stokçu arkadaşları bu başlık altına bekleriz.

Haziran 2015'te ben 38 görsel sattım ve 10,46$ kazandım.
Tabi bu ay içerisinde eklediğim 189 yeni görseli de hesaba katmak lazım. Çoğunluğu çiçek fotoğrafı ama olsun idare eder.
Temmuz ayına 650 görsel ve 13 video ile giriyoruz bakalım durumlar ne olacak.

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - tigristiara - 07-01-2015

tebrikler hocam

peki hiç video sattınız mı bu ya da diğer aylarda

bir de istatistik sayfasından baktığınızda portfolyonuzun ortalama görüntülenme sayısı nedir ?

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - mr_coffee - 07-01-2015

(07-01-2015, 03:44 PM)tigristiara Nickli Kullanıcıdan Alıntı: tebrikler hocam

peki hiç video sattınız mı bu ya da diğer aylarda

bir de istatistik sayfasından baktığınızda portfolyonuzun ortalama görüntülenme sayısı nedir ?

Teşekkürler hocam. Benim videolar çok amatörce Smile Halen satış yok. Video konusunda Yücel hocama danışmak lazım sanırım.
Portfolio görüntülenmesi Shutterstock'ta bir garip. Görüntülenme sayısı genelde az ve orantısız oluyor. Bu hafta 7 kere görüntülenmiş. Bazen satış olduğu halde görüntünleme sayısı sıfır oluyor. Hakikaten ilginç.

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - Tarumar - 07-03-2015

Selam .Kolay gelsinn. Satışlarına baktığımda shutter +fotolia toplam kazancın  15dolar gözüküyor.(Bu ay)
Bende boş kaldığımda 3d olarak birşeyler yapıp koymayı düşünüyorum. Ama sende ortalama diyelim hersitede 800 fotoraf var satışdan kazanılan paraya bakınca acaba diyorum .değmezmi .boşuna uğraşmasammı?bilemedim şimdi bir taraftanda istock vs.. sitelerdeki  video download sayısına bakıp tahminde bulunuyorum. mesela bunun gibi istockphoto     600 download.
Sanırım en güzeli videoya yoğunlaşmak ve sabır...  Smile

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - mr_coffee - 07-03-2015

Stok işinden para kazanmak için bence modelli fotoğraflara konsantre olmak lazım. Bendeki fotoğrafların çoğu amatörce çekilmiş bitki fotoğrafları, ki ona rağmen bence iyi kazandırdı. Modelli fotoğraflardan ayda yüzlerce dolar kazananlar var. İsterseniz onu deneyin hocam.

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - yucelozel - 07-03-2015

Mart 2015 gibi bu işe başladım ama henüz hiç video satışım yok video satışı gerçekten ciddi sabır isteyen bir iş, farklı ajanslara yüklemek şansınızı arttıracaktır. Bende videonun sattığı günleri sabırsızlıkla bekliyorum,400 'e yakın videosu olan bir yakınım istock ta senede 3-4 video satabildiğini söylemişti, fotoğraf daha ekonomik olduğu ve daha çok kullanıldığı için daha çok satıyor , video satacaksanız eşsiz bir portfolyo sunmak gerek.

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - tigristiara - 07-03-2015

sürekli bir işin varsa ve fotoğraf çekmek hobinse, hobinden para kazanmak için bu iş birebir.

bundan geçim sağlamak istiyorsan:

1- model çekimi yapacaksın
2- stüdyon olacak

stüdyo hadi bir nebze de, model çekimi olmadan bu işten geçim sağlamak imkansıza yakın.

video meselesine gelince, sektör doymuş durumda artık daha farklı şeyler çekmek gerekiyor.

geçenlerde adamın birisi kraterin tepesine çıkıp gopro ile mağma'yı çekmişti o baya iyidi onun dışında timelapse vs bunların hepsi artık var.

ben de olmayan bir şey bakayım dedim, mesela uçak videoları oldukça revaçta ve çok saıda ama balıkgözü ile pek yok diyerekten balıkgözü ile çektim ve ss hepsini kabul etti, hatta birisinde pan yaparken tripod takıldı, ss onu bile kabul etmiş.

http://www.shutterstock.com/video/gallery/3155966/

satış ise henüz yok.

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - yucelozel - 07-04-2015

Videoda Hyperlapse yeni ve çok fazla yok, evet yapımı zahmetli ama eşsiz,

Misal şuanda Ölüdeniz için yapılmış tek hyperlapse bende Big Grin

http://www.motionelements.com/stock-video-7726219-oludeniz-hyperlapse

Bir diğer hyperlapse
http://www.motionelements.com/stock-video-7665375-hyperlapse-fethiye-kordon

Ayrıca bütçe varsa bir drone alıp havadan çekim yapabilirsiniz elbette kız kulesi falan değil oraların suyu çıktı ama olmayanyada az olan yerlerin olabilir.

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - yucelozel - 07-04-2015

(07-03-2015, 01:21 AM)Tarumar Nickli Kullanıcıdan Alıntı:     Selam .Kolay gelsinn. Satışlarına baktığımda shutter +fotolia toplam kazancın  15dolar gözüküyor.(Bu ay)
Bende boş kaldığımda 3d olarak birşeyler yapıp koymayı düşünüyorum. Ama sende ortalama diyelim hersitede 800 fotoraf var satışdan kazanılan paraya bakınca acaba diyorum .değmezmi .boşuna uğraşmasammı?bilemedim şimdi bir taraftanda istock vs.. sitelerdeki  video download sayısına bakıp tahminde bulunuyorum. mesela bunun gibi istockphoto     600 download.
Sanırım en güzeli videoya yoğunlaşmak ve sabır...  Smile

600'ün dahada üzerinde hatta download sayısı birde şu var tabi 2007de komuş dosyayı  o zamanlar bu iş bu kadar duyulmamıştı muhtemelen bu video artık satmıyordur zilyon tane benzeri var çünkü Big Grin 
Ama tabi exclusive satışla 600*42=25000 $ kazanmış şu kıytırık videodan. Satmasada olur artık Smile

Şu işe bi 5-6 sene önce bile başlasak başka işte çalışmıyor bile olabilirdik Big Grin  

RE: Shutterstock'ta Haziran 2015 Kazançları - aydemori - 07-04-2015

becerebilene video daha güzel ekmek yedirir gibi duruyor. hem daha pahalı, hem de video potrföyü fotoğraf kadar kalabalık değil.