Anadolu Stok Forum - Türkiye'nin ilk ve tek stok fotoğrafçılık forumu
Profesyonel fotoğrafçılığa başlama hikayeniz? - Baskı Önizleme

+- Anadolu Stok Forum - Türkiye'nin ilk ve tek stok fotoğrafçılık forumu (https://www.anadolustok.com)
+-- Forum: Genel Konular (https://www.anadolustok.com/forum-genel-konular)
+--- Forum: Dedikodu Köşesi (https://www.anadolustok.com/forum-dedikodu-k%C3%B6%C5%9Fesi)
+--- Konu Başlığı: Profesyonel fotoğrafçılığa başlama hikayeniz? (/konu-profesyonel-foto%C4%9Fraf%C3%A7%C4%B1l%C4%B1%C4%9Fa-ba%C5%9Flama-hikayeniz)

Profesyonel fotoğrafçılığa başlama hikayeniz? - ridvanozdemir01 - 06-20-2017

Merhaba arkadaşlar,

Size uzun süredir kararsız olduğum bir konu hakkında danışmak ve sizin bu konudaki deneyimlerinizi öğrenmek istiyorum.
öncelikle profesyonelden kastım, bu işten para kazanıyor olmak.

Stock fotoğrafçılığı dışında ücretli çekimler yapıyor musunuz? (düğün, mezuniyet, doğum vs özel günler)

Siz bu işe nasıl başlamıştınız?

(Bildiğiniz gibi fotoğraf pahalı bir hobi, ben hiç değilse bundan sonra yapacağım harcamaların bir kısmını fotoğraftan geri kazanabilmek istiyorum. Bir diğer ufak neden ise tanıdıkların bitmek bilmeyen talepleri, bu işi ücret karşılığı yaptığımı bilseler belki ufak tefek şeyler için de uğraştırmazlar.)

RE: Profesyonel fotoğrafçılığa başlama hikayeniz? - santoelia - 06-20-2017

Babamın bir lafı vardı. " ya bardağı tek elinle yarım yamalak tut kırmayı göze al, yada iki elinle sıkı sıkı tut güç harca ama bardağını kırma..."
yani bana sorarsan öyle harçlık yada ufak masraf çıkarmak gözüyle bakmaktansa çıtanı yüksek tut derim. Nasıl yada ne için başladığının önemi yok. bir şekilde başlamışız hepimiz.

RE: Profesyonel fotoğrafçılığa başlama hikayeniz? - ilkercelik - 06-20-2017

Bu isin piyasasi benim tam olarak anlayabilmem icin cok karmasik. Ben superim diye kendini reklam eden, facebook sayfasinda binlerce begeni toplayan fakat yaptigi is gercekten de bi seye benzemeyen bi suru fotografci var. Bir kurbanlari da benim. Keske dugun fotograflarimi kendim selfie seklinde cekseymisim, inan cok daha iyi olurdu. Yakinlarim ise hala ne guzel fotograflariniz var der dalga gecer gibi. Demek istedigim kaliteli bir is cikartmak bence senin siyrilman icin yeterli olmayacak, cunku genel olarak musteri kaliteden zaten anlamiyor. Gelinliginde detay birakmamis, gelini hayalet etmis, nik collectionda nekadar filtre varsa photoshopta kullanmis, adi mukemmel fotografci olmus. Cevren varsa, agzin laf yapiyorsa, kendini yaptigin isi pahalidan satabiliyorsan, yaptigin isi mukemmelmis gibi gosterip reklamini yapabileceksen, kurnaz esnaf olabileceksen dusunme hemen basla derim. Sen mutlu olursun, musterin mutlu olur, herkes mutlu mesut memnun olur.
Profesyonel fotografcilik dedigin iyi bir sanatcilik isinden cok iyi bir esnafcilik isidir bence.
1) Vergi tabelani almayi unutma
2) Sen de diger cogunluk gibi boyle calisacaksan bu forumda musteri arama, ayip etme Big Grin

Sanirim Lothar sana en guzel cevabi verecektir. Bir yorumundan hatirladigim kadariyla vergi levhasi vardi, yani stok haricinde de is yapiyor. Iyi bir fotografci oldugu da asikar. Isin guzelligini, zorlugunu en guzel o ozetler heralde.

RE: Profesyonel fotoğrafçılığa başlama hikayeniz? - memedozaslan - 06-20-2017

Ben arasira sıra saga sola ürün çekimi vs yapiyorum, tabi bubulkede fotoğrafa para veren çok az işletme var , misal 5 fotoğraf için 300 lira istediğinizde adamlar ina sadece 5 fotoğraf olarak bakıyor, telefonla cekeriz mantığı var , bu işin öncesi çekimi ve çekim sonrası var , gidiş gelişler paraflaslarin zeminlerin taşınması,,, insanlar fotoğraftan görsel kalitesinden baskidan anlamiyor tek tek açıklamak zorunda kalıyorsun,

Düğün nisan etkinlik vs arada teklif alıyorum ama kabuk etmiyorum, işin doğrusu kendimi yetkin görmüyorum, bir işi çok iyi yapmadıkça insanlardan para istemek bana zor geliyor , piyasada fotoğraftan anlamayan ama düğün fotoğrafçısı diye geçinen , sosyal medya hesapları şişirilmiş o kadar ınsan var ki ,

Arada iş almak ıyi geliyor mesela geçen aldığım işten 100 mm makro lens aldim , çekimler devam ediyor , ucuza cektim ama stokta kullaniyorum fotograflwri