Anadolu Stok Forum - Türkiye'nin ilk ve tek stok fotoğrafçılık forumu
Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - Baskı Önizleme

+- Anadolu Stok Forum - Türkiye'nin ilk ve tek stok fotoğrafçılık forumu (https://www.anadolustok.com)
+-- Forum: Genel Konular (https://www.anadolustok.com/forum-genel-konular)
+--- Forum: Anketler (https://www.anadolustok.com/forum-anketler)
+--- Konu Başlığı: Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? (/konu-canon-dan-sony-alpha-7r2-fullframe-aynas%C4%B1z-a-ge%C3%A7meyi-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCn%C3%BCyorum-ne-dersiniz)

Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - Hayati Kayhan - 05-07-2017

Sony a7R2'nin ve Sony a9'un özelliklerini görünce Canon ve Nikon'la kiyaslayinca solladığını düşündüm. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda. Sony a7R2'yi kullanip test edeniniz oldumu? Canon 5D Mark4'ü mü tercih ederdiniz yoksa Sony a7r2 mi? A9'un fiyati cok yüksek oldugu icin Sony a7R2'ye kafayi taktim.

RE: Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - turkstockfotograf - 05-09-2017

BEn şuan NikonD810 kullanıyorum. A7R II'ye geçmeyi ben de düşünüyorum. Şunu kabul edelim ki artık DSLR devri kapanıyor. Test etme imkanı bulamadım ama A7RII de beni çeken özellikler.
Avantajları:
1.Öncelikle hafiflik. D810 çok ağır bir makine.
2. A7RII Netleme noktaların fazlalığı D810 nun vizöründeki noktalar yetersiz Hatta noktalardan hiç biri Altın oran ya da 1/3 kuralında netlenemesi gereken yere gelmiyor. Kaydırma tekniği kullanarak netliyorum ancak 36mp lik bir makine de en ufacık kayma netsiz fotoğraf demek.
3. A7RII nin sensöründeki titreşim engelleme sistemi ile tüm lensler VR özelliği kazanıyor.
4. D810 aşırı büyük sokakta taşındığında fazla dikkat çekiyor. A7RII küçük boyutuyla insanarı fazla rahatsız edeceğini sanmıyorum
5Bir stockçu için MP önemlidir. 40mp iyi bir rakam.
6Video çekiyorsanız 4K olması iyi bir avantaj

Dezavantajları
1 Fiyatı çok fazla
2Batarya sorun oluyormuş kesinlike yedek bataryayla gezmek gerekiyormuş
3DOkunmatik ekranı yok

Bence Canon 5D mark IV o parayı kesinlikle haketmiyor. Tercih etsem kesinlikle sony alırdım. Zaten youtube dan bakarsanız fotoğrafçıların büyük çoğunluğu Sony A7R II ye geçti.

RE: Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - ilkercelik - 05-09-2017

Dezavantajlari kayda deger.

makineyi acar acmaz fotograf cekememek, ciddi pil sorunu, odaklama hizi ve hatta kisik diyaframda ve/veya los isikta hic odaklayamama, kisitli objektif cesitliligi gibi dezavantajlari bence dslr'de kalmak icin yeterli nedenler. Objektifleri, uyumlu isik sistemlerini de dusunursek marka ve sistem degistirmek icin yeterli neden olmali ki bu makine bence bunu saglamiyor.
Makinen ne bilmiyorum Hayati hocam ama kullan iste makineni. Seni ne mark4 ne de a7 daha iyi fotografci yapacak. Microstoktan konusalim, yeni cekecegin stok fotograflarin daha cok satmayacak, ya da daha iyi satsa dahi bunun nedeni yeni makinen olmayacak, sen olacaksin. Hele hele stok fotografciligi artik mixed media olayina donmusken. Stok fotograf artik cekilmiyor, bildigin vektor gibi dizayn ediliyor. Post produksiyonun agirligi cok artti. Ben de D810 kullaniyorum. Memnunum, ne gerek var ki degistirmeye, bence.

Benim tercihim C) Hicbiri.

RE: Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - Hayati Kayhan - 05-18-2017

Yorumlar icin tesekkürler. Bir de Olympus OM-D E-m1 mark 2 var bununda özellikleri cok iyi.

RE: Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - burak13 - 06-02-2017

Ben canondan sonye geçtim. Ama geçerken stock çekmeyi düşünmüyordum. 5D klasik vardı a6000 aldım küçük olması sebebi ile. Gayet memnunum ama hali hazırda güzel lensleriniz var ise sistem değiştirmeye değmiyor bence. Çünkü sony'nin kaliteli lensleri çok pahalı örneğin 70-200 2,8 11-12 bin lira civarında. Ve onlar da büyük ve ağırlar. Canon'da bu lensi 5-6 bin liraya alabiliyorsunuz. Optik kalitesi de cabası. Ben sonye geçtiğim için pişman değilim. Ama ciddi seti olan birisi tekrar düşünmeli.

RE: Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - agrobacter - 06-14-2017

ben hala canon 5d mark2 kullaniyorum ve gayet basarili bir makine bana gore. sony A7r2 iyi bir makine ozellikle megapiksel olarak cok buyuk bu stock icin iyi bir avantaj butceniz varsa degerlendirebilirsiniz. bu tamamen ne cekmek istediginize bagli bir olay. ayni paraya saglam bir dslr ff body ve lens alabilirsiniz yada direkt A7r2 body alirsiniz.

RE: Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - pixelboy - 10-05-2017

OM-D E-M1 Mark II çok iyi de onun olayı daha çok aksiyon fotoğrafçılığı alanında. Bir nevi takım ve bireysel sporlar, kuş, oto sporları falan gibi alanlarda çok öne çıkar gibi görünüyor bu gövde. Öte yandan stok olayı için megapixel'i yeter ama çok iyi diyemeyiz. Bir de stokçu sanırım çoğu durumda planlı ve hatta hazırlanmış ortam ve koşullarda fotoğraf çekeceği için makinanın ISO başarımının pek bir önemi yoktur. Çünki harici aydınlatma ile veya işte tripod ile vs. olay, konu her daim en düşük ISO ile çekilmeye çalışılır diye düşünüyorum.

Tabi sabit çekimlerde M1 Mark II'nin sensör shift olayı ile 50mp foto çekmek mümkün.

Yine makro konusunda sanırım tek gövde dünyadaki hem direk gövdeden focus bracketing ve hemde focus stacking yapabilen. Eğer bu alanlarda çalışlacak ise tek çözüm. 20mp. olarak en iyi makroları en kısa sürede bu gövde ile üretebilirsiniz. Hatta sistemin 60mm. F2.8 makro lensi tüm sistemler içinde en iyi optiğe sahip lenslerden birisi. Ayrıca daha ucuz fiyatlı 30mm. f3.5 makro lensi de 2017'ortasında çıkmıştı ki bu lensin sıfırı 1.100 TL. Türkiye'de.

RE: Canon'dan Sony alpha 7R2 fullframe aynasız'a geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? - Hayati Kayhan - 01-09-2019

Gecen yil sony a7m3 cikinca Sony a7M3'e karar verdim ve aldim ve halen kullaniyorum. Sony 24-105 f4 G OSS objektifi ile birlikte. Harika bir kamera. Canon'a elveda. Smile