Anadolu Stok Forum - Türkiye'nin ilk ve tek stok fotoğrafçılık forumu
No Bitmaps hatası - Baskı Önizleme

+- Anadolu Stok Forum - Türkiye'nin ilk ve tek stok fotoğrafçılık forumu (http://www.anadolustok.com)
+-- Forum: Vektör / İllüstrasyon Stok (http://www.anadolustok.com/forum-vekt%C3%B6r-ill%C3%BCstrasyon-stok)
+--- Forum: Vektör / İllüstrasyon Yazılımlar / Teknikler (http://www.anadolustok.com/forum-vekt%C3%B6r-ill%C3%BCstrasyon-yaz%C4%B1l%C4%B1mlar-teknikler)
+--- Konu Başlığı: No Bitmaps hatası (/konu-no-bitmaps-hatas%C4%B1)No Bitmaps hatası - mr_coffee - 01-08-2016

Shutterstock'a gönderdiğim Adobe Illustrator çizimli vektörlerimden birine sürekli şu hatayı alıyorum.

No Bitmaps--Bitmap images and/or effects are not permitted.

Daha önce de başka çizimlerimde bu hata gelmişti ama onlarda, Adobe Illustrator'deki hazır sembolleri kullanmıştım. Bu seferkini tamamen kendim çizdim.

Bu hatanın nedeni hakkında bilgisi olan var mıdır?


RE: No Bitmaps hatası - Imagine - 04-26-2016

Yeni uyeyim bir kac aydir ciziyorum ve benimde ayni hatayi verdi bir kac resmimde. Normal cizimler bi sorun olacak resim degiller. Nedenini anlamiyorum. Biri yardim ederse cok memnun olurum...


RE: No Bitmaps hatası - pixelboy - 08-02-2016

Arkadaşlar merhaba... Yeni üye oldum da...
Bu hatanın sebebi stok görsel siteleri vektör grafikleri satış için listelerken müşterilerine veya işte alıcısına görüntüleyebileceği bir format olmadığından eser sahibinden bitmap (yani jpeg) görüntüsünü de istediği için karşınıza çıkıyor. Vektör çalışmalarınızı stok sitelerine yollarken aynı dosya ismi ile bir de ufak çözünürlükte (ama 800x600'de olmasın artık bu devirde) jpeg halini yüklemelisiniz.

Şurada
http://www.shutterstock.com/contributorsupport/articles/kbat02/000006631?q=vectors&l=en_US&fs=Search&pn=1
Yükleme detayları veriliyor. Yükleyeceğiniz vektör grafik formatı .EPS olmalı ve AI 8 yada 10 (yani geriyedönük uyumlu olmalı. Çünki düşünürseniz lisanlı yazılım kullanan alıcılar sürekli şekilde güncel sürümü satın almak gibi bir masraf yapmıyor olabilirler. Dolayısı ile onlar kullanacağı için, ne kadar çok müşteri için uyumlu olur ise çalışmanız o derece müşteri potansiyeliniz yükselecektir. Yine EPS'nin AI'den daha geniş bir kullanım alanı olan format olduğunu da düşünebiliriz. EPS doyalarını açan AI, Corel Draw vb. birçok farklı yazılım vardır.