• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vektör boyutları kaç olmalı?

#1
Bilgisayarımda Adobe Illustrator kurulu. Vektör çizmeye başlamak istiyorum ama yeni dosya açarken dosya boyutunu kaça ayarlamam gerektiğini bilmiyorum. Bir tane çizip Shutterstock'a gönderdim ama dosya boyutu çok büyük çıktı.

Vektör konusunda uzman arkadaşlardan yardım bekliyorum.

İyi forumlar.
Ara
Cevapla

#2
Ben vektörleri ilk olarak 6000x6000 px yapıyorum. En azından Shutterstock kabul ediyor benim vektörleri.
Cevapla

#3
vektörleri hangi boyutta çizdiğiniz önemli değil, vektörler büyütüldüklerinde kayıp vermezler, daha doğru ifadeyle piksel tabanlı olmadığı için bozulmazlar. çok iyi bir sisteminiz yoksa büyük bir tuvalde çalışmanıza gerek yok. çalışmanızı kaydederken ajansın verdiği sınırlar içerisinde kalarak kaydedin, sorun yaşamazsınız.
Ara
Cevapla

#4
Arkadaşlar ilistratorda çizdiğim bi dosyayı nasıl kaydetmeliyim, hangi uzantıyla, . ajanslara yüklerken hem jpeg hem de ikinci bir dosya uzantısıyla mı yüklüyoruz ? hiç bilmiyorum, prosedürü kısaca açıklaycak biri varsa minnettar olurum, saygılar, iyi çalışmalar
Ara
Cevapla

#5
(03-28-2017, 12:01 AM)memedozaslan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar ilistratorda çizdiğim bi dosyayı nasıl kaydetmeliyim, hangi uzantıyla, . ajanslara yüklerken hem jpeg hem de ikinci bir dosya uzantısıyla mı yüklüyoruz ? hiç bilmiyorum, prosedürü kısaca açıklaycak biri varsa minnettar olurum, saygılar, iyi çalışmalar

Evet dosya ismi aynı olacak şekilde 1. dosya uzantısı .ESP 2.dosya uzantısı .JPG olacak bunu upload ederken iki dosyayı birden seçip yükleyeceksiniz.
Ara
Cevapla

#6
Ai dosyasını eps. olarak kayıt edin. ve aynı isimle bir jpeg dosyası kaydedin. Vector çalışırken istediğiniz boyutta çalışabirisiniz ama jpeg dosyası kaydederken ben 5000 px le 5000px olarak kaydederim genelde. Sitelere yüklerken de genelde aynı olsa da prosodür mesela fotolia ya yüklerken jpg + eps dosyasını zip yapar öyle yüklersiniz. Sitelerde ilgili bölümde yazar
Ara
Cevapla

#7
Çok teşekkürler dostlar, iyi çalışmalar
Ara
Cevapla

#8
Ek bilgi: Illustrator'de ne kadar küçük çalışırsanız EPS dosyası o kadar küçük oluyor.
Ben genelde çalıştığım belgenin uzun kenarının 10 cm'i geçmemesine dikkat ediyorum. Belgeyi export ederken çözünürlük 1900 - 2000 ppi civarında yapıyorum.
Ara
Cevapla

#9
Eps kaydederken düşük versiyon kaydetmeniz gerekmektedir. eps10 kabul ediliyor. Ayrıca jpeg dosyaları da 300dpi olmalı.
(istock icin en azindan boyle
Ara
Cevapla

#10
Arkadaşlar şu hatayı alıyorum vektör de.

Linked Images / Bitmaps / Raster Effects -- Vectors containing linked images, bitmaps, and/or raster

Ve bir de Eps ile birlikte yükleyeceğim jpg'nin pixeli kaça kaç olmalı ? kaç dpi olmalı ?

Vektörü 300 dpi 15 mb'ı geçmeyecek şekilde çalışıyorum. eps ve jpg'ye aynı ismi veriyorum. Sonra ftp'den yüklüyorum ama red yedi. İlk gönderdiğimdeki jpg'ler 800px 72 dpi idi.
Ara
Cevapla


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


MyBB Türkçe Çeviri; MyBBTürkiye
Tema Çevirisi KOGuncel.NET
Copyright© 2002-2018 MyBB Group.
Designer By http://www.anadolustok.com Tüm Haklarını Saklı Tutar.