• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Time lapse video çekimi

#1
Time lapse video çekimi ile ilgili elinizde teknik kaynak var mı? Yardımcı olabilecek gönüllüler aranıyor Smile
Cevapla

#2
(05-21-2015, 01:11 PM)speedy_turtle Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Time lapse video çekimi ile ilgili elinizde teknik kaynak var mı? Yardımcı olabilecek gönüllüler aranıyor Smile

Bu konuda zilyon tane yöntem var vaktim olduğunda yazarım. Smile
Cevapla

#3
İki şekilde yapılır bildiğim kadarıyla.

1- Belirli aralıklarla fotoğraf çekerek ve bu fotoğrafları birleştirerek (hızlandırarak).

2- Video çekip hızlandırarak.

İkisi için de Windows Movie Maker programını kullanabilirsiniz. Piyasada paralı bir sürü program da var tabi.
Ara
Cevapla

#4
Timelapse adından da anlaşılacağı gibi , zaman atlatma tekniğidir.

Yani saniyede 25 kare zaman atlatmalı olarak gördüğümüz hızlı oynayan filmlere timelapse denir. Günümüzde çeşitli aksesuar ve teknikler ile farklı timelapse çeşitleri vardır.

Nasıl Timelapse yapabiliriz?
1- Örneğin klasik timelapse sekanslarından gün batımı çekecek olalım. Video kameramızı gün batma saatine yakın bir saatte tripoda kurarız. Mesela son 1 saat kala kadrajımızı ayarlayıp kamerayı 1 saat boyunca kayıtta bırakır bunu video düzenleme yazılımlarında %1000-2000 veya hatta %10000 e kadar hızlandırarak 1 saatlik zaman dilimini 15-20sn ye sığdırabiliriz.Böylece gözle göremediğimiz yavaş etki farkedilir hale gelecektir.Buda timelapse i zaman maniplasyonu açısından en büyüleyici özelliklerinden bir tanesi yapar.

2- Aynı gün batımı sahnesini teknik yeterlilik açısından sadece DSLR makinelerde yapabilmemiz mümkün olduğundan , zaman aralıklı kablolu yada kablosuz kumanda ile örneğin 5sn de 1 fotoğraf çekmeye ayarlarız o 1 saat boyunca 5sn aralıklarla fotoğraf çekecek , bizde günün sonunda elimizdeki yüzlerce dosyayı video düzenleme yazılımında jpeg sekansı olarak render alarak aynı etkiyi videoya nazaran daha kaliteli bir video sonucu olarak alabiliriz. Daha kaliteli olmasının sebebi video timelapsede görüntülenen her kare daha çok sıkıştırılarak oluşturuluyor fakat fotograf makinemizin çektiği jpeg hem daha yüksek çözünürlüklü olduğundan hemde videoya nazaran daha az sıkıştırıldığından piksel yoğunluğu daha fazla olacak ve foto-timelapse sonucu çok daha kaliteli olacaktır.

devam edecek...
Cevapla

#5
Sanırım 3-4 senedir ve günümüzde bazı aynasızlarda yazılımsal olarak gelen, menüden "time lapse" seçilerek yapılabilen bir görsel oluşturma tekniği. Ben de 2014 model Olympus PEN E-PL6'ım ile kısacık da olsa bir timelapse denemesi yapmıştım zamanında.

Olympus m43 sistem makinalardan PL6, P5'te 99 karelik timelapse çekimler yapılabiliyorken OM-D E-M10 ve sonraki daha güncel modellerde (OM-D E-M10 Mark II, OM-D E-M5 Mark II, OM-D E-M1, Olympus PEN F) 999 karelik timelapse çekim imkanınız vardır. Hiçbir ayrıca aparat, cihaz, bağlantı vs. gereksinimi olmadan makinanızdan menüden timelapse ayarlarından kaç saniyede bir kare çekmesini seçer, kaç karelik timelapse çekeceğinizi ayarlar (hatta işlem sonucu hangi çözünürlükte videoya çevirmesini veya makina yapmasın ben farklı yazılımla yaparım gibi ayarını da yaparsınız) basarsınız deklanşöre gerisini o yapar. Ayrıca timelapse çekimlerini de jpeg+RAW yada sadece jpeg veya sadece RAW olarak kayıt etme imkanınız da vardır. Dolayısı ile kareleri RAW işleyerek HDR şeklinde timelapse'ler bile yapabilirsiniz.

Bu da Olympus OM-D E-M10 ile yaptığım bir timelapse denemem.

[video=dailymotion]https://www.youtube.com/watch?v=q4L3rPj_Xjw[/video]
Ara
Cevapla

#6
Iyi bir telefonunuz varsa ios ya da android marketten timelapse programı indirin, kolayca çekmeye başlayın, kullanimi çok basit, telefonla çektiğim bi timelapse videosu 50 dolardan sattim pond5 'te, tavsiye ederim
Ara
Cevapla

#7
Timelapse bir çok video çekiyorum ve halende çekmeye devam ediyorum. satışları iyidir tavsiye ederim.
youtube da bir sürü video bulabilirsin o yüzden tavsiye bile vermeye gerek duymuyorum. ordan bulabilirsin.

sadece 3 tavsiyem olacak.
1- cep telefonunla çekeceksen Lapse it aplikasyonunu tavsiye ederim.
2- video çekip hızlandırmaktansa DSLR ile çekmeni öneririm. hem fotoğraf bazında çok yüksek çözünürlük elde edeceksin (ki bunu 4K yapabilirsin), hemde insanlar bu tarzı daha çok beğeniyor.
3- eğer bütçen yeterli gelirse zaman ayarlı slider ile çekmeni tavsiye ederim. normal timelapse o kadar çoğaldı ki insanlar değişik şeyler arıyor artık.
TL bazında 2000 liralar civarında bu aletler ama daha basitçe 50-60TL ye alabileceğin 360 derece dönen aşağıdaki linkteki tarzda bir şeylede en azından düz bir çekimden kurtulabilirsin.
https://www.banggood.com/SHOOT-360-Degree-Panning-Rotating-Time-Lapse-for-Gopro-DSLR-Yi-SJCAM-Eken-Stabilizer-Smartphone-p-1144484.html?rmmds=search


faydası dokunursa time lapse hesaplama aracı
http://www.otus.co.uk/gopro/
Ara
Cevapla


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


MyBB Türkçe Çeviri; MyBBTürkiye
Tema Çevirisi KOGuncel.NET
Copyright© 2002-2018 MyBB Group.
Designer By http://www.anadolustok.com Tüm Haklarını Saklı Tutar.