• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Shutterstock saçmaladı

#1
2 gün önce Shutterstock'a 157 fotoğraf gönderdim. Hepsi de çiçek fotoğraflarıydı. Üşenmeyip hepsinin bilimsel adlarını buldum, özelliklerini yazdım. Ve gelen sonuç: Hiç biri alınmadı.

Kaldı ki çektiğim her bir çiçeği değişik ayarlar kullanarak çektim, alınması garanti olsun diye. Çektiğim yaklaşık 500 fotoğraftan odakları en iyi olan 157 taneyi seçmiştim. Hepsine de focus, poor lighting falan demişler. Hatta bir kaç fotoğraf için noise var demişler ki o kısmı çok saçma çünkü çektiğim fotoğraflarda ISO değeri 200 ve 100 idi.

Shutterstock son günlerde iyice çığrından çıktı. İnat ettim fotoğrafları tekrar gönderiyorum. Bakalım sonuç ne olacak.
Cevapla

#2
Aynı durum bendede var yukardan emir geldi galiba fotoğrafları traşlayın diye Big Grin

Sanırım diğer ajanslarda da fotoğraflarınız var ama söylemekte sakınca görmüyorum tek bir ajansa bel bağlamamak galiba mantıklı olan, diğer ajanslarada yollayın fotoğraflarınızı. Satış olasılığı artar en kötü ihtimalle.

İşin kötü yanıysa satışlar çok düştü sebebi nedir çok merak ediyorum , günde 3 satış bile oluyordu 2-3 hafta önce fakat şimdi günlerdir tık yok. Shutterstock konferanslarını ve youtube kanalını takip etmek gerek. Nedir ne değildir?
Cevapla

#3
157 fotoğrafı tekrar gönderdim. Belki başkası bakar diye. Yine red gelirse yine göndereceğim çünkü fotoğrafların kalitesinden eminim. En azından 1 tanesi bile kabul olsa içim rahat edecek. Sen kalk o kadar araştır emek ver adam bir kerede hepsini silsin olacak iş değil.
Cevapla

#4
Mail at durumu anlat hocam? Gerçi istock'ta bu tarz diklenmeler pek hoş karşılanmıyor direk siteden atıyorlar Smile
Cevapla

#5
Önceden de böyle bir durum olmuştu. Mail atmıştım. Tekrar yollayın dediler, yolladım ve sadece 1 veya 2 fotoğraf kabul edilmişti. Yani çok şey değişmiyor maalesef.
Cevapla

#6
Satış olsa neyse dersinde onlarda bıçak gibi kesildi var bir gariplik ama çözemedik...
Cevapla

#7
Önceden kabul edilmeyen 157 fotoğrafı 'Previously submitted photos' olarak tekrar gönderdim.
SONUÇ: 10 tane kabul, 147 tane red.

30 tane de fazladan yeni çiçek fotoğrafı gönderdim. Sadece 2 tane dikenli çalıyı kabul etmişler. Gerçekten hayret verici.

Demek ki gerçekten de yaz geldiği için herkes çiçek fotoğrafı gönderiyor Big Grin

Son eklenen fotoğraflar için portfoliom
Cevapla

#8
Hocam ellerinize sağlık fakat yanlış anlamamanızı temenni ederek , iç çekimlerindeki kompozisyonlarınız güzel fakat ışık konusunda sanırım hep bir sıkıntı var,objenin etrafında genelliklede dik gelen flaş yada ışık ışınları altta bir gölgelenme yaratmış, softbox ve flaş yatırımına giderseniz sonuçlar çok daha kaliteli olacaktır.
Cevapla

#9
Estağfurullah hocam. Yapıcı eleştirilere her zaman kapım açıktır. Teşekkür ederim Smile

Bana o çiçek fotoğraflarıyla ilgili gelen hatalar genellikle noise, white balance ve focus idi.

Noise'ten geçmişte dilim çok yanmıştı. O yüzden tüm fotoğrafları ISO 200 ve altı ile çektim.

White balance otomatikti. Önceki fotoğraflarımı da aynı ayarda çekmiştim. Onlar neden alındı hiç bir fikrim yok.

Focus için de, her çiçekten en az 20 fotoğraf çektim ve eve gelince aralarından odaklanma konusunda en iyilerini seçtim.

Bugün aynı mevkiide tekrar fotoğraf çektim. Bu sefer white balance'ı Cloudy yaptım, hava bulutluydu. Daha göndermedim fotoğrafları bakalım sonuç ne olacak. Buraya yazarım sonuçları.
Cevapla

#10
Shutterstock'a gönderdiğim 187 fotoğrafı Fotolia'ya gönderdim. 113 fotoğraf kabul edildi. Demek ki fotoğraflarda sorun yokmuş. Kaldı ki reddedilen 74 fotoğraftan 52 tanesi Similar Image diye reddedildi. Yani onlarda da teknik problem yok. Sadece 22 fotoğrafta teknik sorun buldular.

Shutterstock tarafından reddedilip Fotolia tarafından kabul edilen fotoğrafları BURADAN görebilirsiniz.

Sonuç: Shutterstock bu aralar çiçek fotoğrafları istemiyor. Bilimsel adını yazmanız fark etmiyor.

Dün yine Shutterstock'a 115 tane çiçek fotoğrafı gönderdim. Hepsi reddedildi. (önceden gönderdiğim 187 fotoğrafta kullandığım ayarları kullanmadım) İnanılmaz bir olay gerçekten. Sadece 2 tane graffiti fotoğrafı gönderdim (birbirlerinin neredeyse aynı), ikisini de aldılar.

Foto 1
Foto 2
Cevapla


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


MyBB Türkçe Çeviri; MyBBTürkiye
Tema Çevirisi KOGuncel.NET
Copyright© 2002-2022 MyBB Group.
Designer By http://www.anadolustok.com Tüm Haklarını Saklı Tutar.