• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Satışlar

#1
fotolia istock bu siteden cok daha büyük ama neden se bu sitedeki satışlarım özellikle fotolia ya göre daha çok. fotolia yı bırakıp buraya mı yönleneyim bilemedim sizce fotoliada daha 2 satışım oldu 0,66 cent. birde fotolia çok fazla red ediyor. fotolianın red ettiği fotoğraflar burda mesela satıldı
Ara
Cevapla

#2
Kirlikedi merhaba. Fotolia ve Dreamstime'ı karşılaştırabilecek nitelik ve nicelikte bir portfolio henüz oluşturmadın diye düşünüyorum. Fotoğraf için yönelmen gereken ilk 3 ajans, istock, shutterstock ve fotolia. Fotolia fotoğraflarını reddediyorsa, neden reddedildiği üzerine düşünmeli ve çalışma yapmalısın. "Kabul edilebilir fotoğrafı nasıl üretirim"den sonraki aşama ise "satılabilir iyi fotoğrafları nasıl üretebilirim" olacak.
Bahsettiğin bu durum senin yalnızca Dreamstime'a yönelme nedenin olmamalı. Eğer yalnız dreamstime senin fotoğraflarını kabul ediyorsa ve ara ara satıyorsa, bu senin kendini yeterli görmene neden olabilir ve seni yanıltır, kendini geliştirmene engel olur.
Cevapla

#3
(11-04-2017, 01:44 PM)ilkercelik Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kirlikedi merhaba. Fotolia ve Dreamstime'ı karşılaştırabilecek nitelik ve nicelikte bir portfolio henüz oluşturmadın diye düşünüyorum.  Fotoğraf için yönelmen gereken ilk 3 ajans, istock, shutterstock ve fotolia. Fotolia fotoğraflarını reddediyorsa, neden reddedildiği üzerine düşünmeli ve çalışma yapmalısın. "Kabul edilebilir fotoğrafı nasıl üretirim"den sonraki aşama ise "satılabilir iyi fotoğrafları nasıl üretebilirim" olacak.
Bahsettiğin bu durum senin yalnızca Dreamstime'a yönelme nedenin olmamalı. Eğer yalnız dreamstime senin fotoğraflarını kabul ediyorsa ve ara ara satıyorsa, bu senin kendini yeterli görmene neden olabilir ve seni yanıltır, kendini geliştirmene engel olur.

shutterstock istock fotolia, dreamstime bigstock yükleme yaptığım siteler. shutterdaki satışlarım fena değil. istock dreamstime eh işte. fotolia iste tam tersi 2 tane topu topu satışım oldu. fotolia daki kabul edilmeyen fotoğraflar diğer sitelerde kaul ediliyor bazıları ve satılıyorda. 
öğle iddalı bir portföyüm olduğunu söyleyemem. elimdkei ekipmanlarla birşeyler yapıyorum. açıkcası beklediğimden de fena değil. ama eleştirilecek çok yerim vardır. ama bigstock gibi bir sitede bile daha fazla satış olunca. fotolianın belli bir aradığı konu yada tür mü var acaba. 
iş böyle olunca ilginç geliyor 
Ara
Cevapla

#4
Fotolia'da anahtar kelime sıralaması önemlidir. Büyük ihtimalle seni fotolia hakkında yanıltan bu oldu. Fotolia'da anahtar kelimeleri önemlerine göre sıralamalısın. Kopyala yapıştır yapmamalısın.
Shutterstock'un fotoğraf kabulunde fotolia'dan daha katı olduğu düşünülür. Fotolia'da genel olarak red nedeni diye ne gösteriyorlar?
Cevapla

#5
(11-04-2017, 03:47 PM)ilkercelik Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Fotolia'da anahtar kelime sıralaması önemlidir. Büyük ihtimalle seni fotolia hakkında yanıltan bu oldu. Fotolia'da anahtar kelimeleri önemlerine göre sıralamalısın. Kopyala yapıştır yapmamalısın.
Shutterstock'un fotoğraf kabulunde fotolia'dan daha katı olduğu düşünülür. Fotolia'da genel olarak red nedeni diye ne gösteriyorlar?

fikir ve mülkiyetleri saymıyorum. gren ve ticari söylem eksikliği, focus en çok gördüklerim bunlar oluyor. 100 iso da bile kabul edilmeyen fotolarımı grenden kabul etmiyor. tripotla çektiğim birçok fotoğrafın red nedeni bunlar. red çok olunca portföyde büyümedi açıkcası 280 lerde kaldı
anahtar kelime sırasını hiç dikkat etmedim açıkcası ama nasıl sıralayacam tek tek girmem mi gerek o zaman 
kabul oranım istock shutter da %80 üstü fotolia da %40 üstüdür. 
Ara
Cevapla

#6
rJ067V.jpg

Kirlikedi merhaba. Öncelerde fotoğraflarda aranan en önemli teknik özelliklerin başında keskinlik ve gren faktörü gelirdi. Şimdi değil. Konu tamamen ticari söylemle alakalı. Tahmin ediyorum ki fotoğraflarındaki eksiklik ticari söylem eksikliği. Fotoğrafı ISO 100 ile çekmen pek de önemli değil. yukarıdaki fotoğrafı istock'tan aldım. ayrıntılardan parametrelerine bakarsan ISO 640 ile çekilmiştir. Bir çok etkileyici fotoğrafın ayrıntısına baktığımda ISO 800'e kadar gördüm, ki benim de ISO 800 ile kabul edilen ve çok satan fotoğrafım oldu. Gece fotoğraflarını ISO 400'den daha yavaş hızda çekmiyorum mesela. ISO hızını yükselttiğimde duruma göre daha doğal tonlar yakalayabiliyorum. ISO 100 ile çekip camera raw'da gölgeleri açmak daha büyük çapta grenlere neden olabiliyor. Eğer fotoğrafının ticari söylem değeri yüksekse teknik bir nedenden dolayı reddetmezler. Yine ışık koşulları nedeniyle karlı bir havada çektiğim fotoğrafların keskinlikleri vasatın oldukça altında olmasına rağmen kabul edildiler ve satıldılar. Diğer yandan ISO 100 ile çekilip reddedilen fotoğraflarım da oldu seninkiler gibi.
Kısaca, benim bu işten çıkardığım sonuç; mesele gren veya keskinlik değil, ticari söylem eksikliği. Bu konuda çalışman gerekli. Bir de post prodüksiyon...
Cevapla

#7
Geçenlerde shutterstock blogunda bir ropörtaj vardı. bir soruya verilen cevap aslında olayı çok basit şekilde anlatıyor. Alıntılıyorum.

What’s the best piece of advice anyone has ever given you?

I don’t remember who posted it, but I saw it on a forum for stock photographers. People were discussing what makes a sellable image, and one of the comments was something like this:

Images sell because of the following:
A. Subject
B. Subject
C. Subject
and D… Subject

Size şimdiye kadar verilen en iyi tavsiye nedir?

Kimin gönderdiğini hatırlamıyorum, ancak stok fotoğrafçıları için bir forumda gördüm. İnsanlar bir görüntüyü satılabilir kılan nedir diye tartışıyorlardı ve yorumlardan biri şu şekildeydi:

Görüntüler aşağıdaki nedenlerle satılmaktadır:
A. Konu
B. Konu
C. Konu
ve D ... Konu
Ara
Cevapla

#8
evet bende kabul ediyorum. konu ama yukardaki gibi bir fotoğrafı çekmek benim için çok zor hatta nerdeyse imkansın sokak da gezdikçe çektiğim bazı fotoğrafları yada çiçek manzara yapı hayvan fotoğrafları. son yüklememde bir kaç tane model izinli fotoğraf kullanmaya başladım. ama çok profesyonel stüdyo değil açık alanda. özellikle evde düz beyaz zemin üzerine eşimin yaptığı kurabiye yemek pasta fotoğraflarına yönlendim. bununla birlikte meyve sebze fotoğrafları da. kendi çapımda uğraşıyorum. başarılı olduğumuda çok söyleyemem ama 3 aydır ciddi uğraşıyorum bakalım.
benim konuda anlatmak istediğim farklı bir konu idi ama neyse fikirler iyi oldu diyebilirim
Ara
Cevapla


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


MyBB Türkçe Çeviri; MyBBTürkiye
Tema Çevirisi KOGuncel.NET
Copyright© 2002-2022 MyBB Group.
Designer By http://www.anadolustok.com Tüm Haklarını Saklı Tutar.