• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lisans türleri

#1
Stok fotoğrafçılıkta genelde 2 tür fotoğraf lisansı vardır.

1- Ticari lisans (Commercial)
2- Editoryal lisans (Editorıal)


Ticari Lisans: 

Bu tip lisansta fotoğraflar ticari amaçlı yani reklamlarda, bir ürünün veya kavramın promosyonunda kullanılabilir. Amaç gelir elde etmektir. Fotoğraflarda belirgin şekilde görülen insanlardan feragat (release) belgesinin doldurulması istenir. Amaç sadece fotoğrafçıdan değil, manken olarak kullanılan kişiden de telif hakkını almaktır. Bu sadece insanları kapsamaz. Örneğin kahve fotoğrafınızda beliren bir Starbucks logosu, eğer feragat belgesi yoksa ticari lisansla satılamaz.

Örnek: Croissant fotoğrafı   
Bu fotoğrafta belirgin bir marka veya insan bulunmamaktadır.


Editoryal Lisans:

Editorial lisansta feragat belgesi aranmaz. Çünkü editoryal fotoğraflar bir ürünün veya şirketin reklamında kullanılmaz. Peki kimler kullanabilir? Ticari amaç elde etmeden kullanmak isteyen kurumlar kullanabilir. Mesela, İstanbul ile ilgili haber yapan bir gazete, genel bir İstanbul manzarası resmini kullanabilir. Fotoğrafta mekan isimlerinin, özel mülklerin veya insanların çıkması sorun değildir. Kısacası, tanımlama veya gösterim amaçlı kullanabilen fotoğraflardır, marka ve insanlar fotoğrafta görülebilir.

Örnek: Cumil heykeli
Bu heykel bilinen bir heykeldir. Heykeli yapan sanatçının da fotoğrafta telif hakkı bulunabilir bu yüzden editoryal olarak (ticari olmayan) şekilde yüklenmesi gerekir.


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


MyBB Türkçe Çeviri; MyBBTürkiye
Tema Çevirisi KOGuncel.NET
Copyright© 2002-2021 MyBB Group.
Designer By http://www.anadolustok.com Tüm Haklarını Saklı Tutar.