• Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangi fotoğraflar revaçta?

#1
Genelde hangi fotoğraflar satılıyor? İngilizce forumlarda yemek fotoğraflarının ve arka planı beyaz olan fotoğrafların daha çok satıldığını okumuştum. Sizce ne kadar doğru? Arka plan, masaüstü fotoğraflar da çok satılıyormuş. Tabi hangi fotoğrafın satılacağını kimse bilemez ama en azından genel bir tahmin yapılabilir.

Sunu da belirteyim ki içinde feragat (release) olan mankenli fotoğraflar daha çok satılıyor. Ürün fotoğraflarının müşterisi pek yok. Bu alan zaten önceden beri fazlaca doldurulmuş. Sanırım kendimizi müşterinin yerine koyup ona göre fotoğraf çekmek gerek.
Ara
Cevapla

#2
Yemek fotoğraflarının çok satıldığı söyleniyor ama tabi portföyünde yemek fotoğrafı bol olan arkadaşlara danışmak lazım. Bana göre stok fotoğrafçılıkta her şeyin satılması mümkün. Bu fotoğrafı almazlar diye büyük konuşmamak lazım. Portföyünüz ne kadar büyükse o kadar iş yapar. Fotoğraflarınız da kaliteliyse tadından yenmez.
Cevapla

#3
Trendleri, tatil gunlerini, dunyada gelisen olaylari takip etmelisiniz. Reklam degeri yuksek, kaliteli gorsellerden olusan bir portfolyo herzaman is yapar. Tabi bunun yaninda arzin gunden gune artmasi, stock sitelerinin yasadigi teknik aksakliklar ( arama motorlari) vs gibi olumsuz etkenlerde satis rakamlarini dusurebilmektedir. Misal forumlarda adam satislarin bir anda dusmesinden dert yaniyor ve bu kisinin portuna baktiginizda goruyorsunuz ki gercekten kalite gorselleri mevcut. Yani biz kendi isimizi ne kadar dogruda yapsak da bizim kontrolumuzde olmayan etmenler satislari dusurebilmektedir
Ara
Cevapla

#4
ben de shutterstock'ta sunu fark ettim. Ne zaman pasif duruma gecsem yani yeni fotograf yüklemesem, satislar düsüyor. Yeni fotograf ekleyince onceden ekledigim fotograflar da satilmaya basliyor. Tesadüf olamaz sanirim bu. Galiba su konuda hemfikiriz, yeni fotograf koyunca satislar bir sekilde artiyor Smile
Cevapla

#5
Stok fotoğraf siteleri arama motorlarında belirli bir puanlama sistemi kullanırlar. Ama bunu kimse bilmez. Forumda aktif olan, sürekli fotoğraf yükleyen üyelerin fotoğrafları arama motorlarında daha üstlerde çıkar. Ayrıca bir sitede exclusive (münhasır) üye olmak da arama motorundaki yerinizi oldukça etkiler.

Hangi konular satıyor sorusuna gelirsek, @suzbah ın dediği gibi, önemli günleri takip edip, yaklaşık 3 ay önceden görselleri siteye yüklemekte yarar var. Bunun dışında klasik olarak dekupe edilmiş model fotoğrafları çok satar.
Ara
Cevapla

#6
dreamstime'daki oyun kısımından en iyi skor yapanları incelediğimde, en iyi satış yüzdesine sahip olanların model fotoğrafı çekenler olduğunu gördüm. Daha sonra ise yemek ve dekupe ürün fotoğrafları geliyor ancak sektör bunlara doymuş durumda, bu durumda farklı şeyleri bulmak ve mümkünse kompozisyonsuz yollamak gerekiyor. artık ps'nin hazır action paketleri nette dolanıyor yani harika bir efekt ile katma değerini yükselttiğimiz bir görsel başkası tarafından berbat bulunabiliyor hatta müşterinin "keşke efektsiz yapsaymış" dediğini duyuyoruz.
Ara
Cevapla

#7
Neyin ne zaman satacağı belli olmuyor gerçekten yusufçuk fotoğrafı yükleyeli bir kaç ay oldu dün indiren olmuştu belki baharda daha çok iş yapar bilinmez keza kelebek fotoğrafları da aynı şekilde. Speedy turtle sana katılıyorum shutterda çok aktif olmayınca onlarda seni unutuyorlar Big Grin
Ara
Cevapla


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


MyBB Türkçe Çeviri; MyBBTürkiye
Tema Çevirisi KOGuncel.NET
Copyright© 2002-2022 MyBB Group.
Designer By http://www.anadolustok.com Tüm Haklarını Saklı Tutar.