• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anahtar kelimeler

#1
Istock sitesi arayüzünün fotoğrafçılar tarafından çok beğenilmediğini biliyordum. Ben de beğenmiyorum zaten. 1020 görselim var şu anda ve çoğu da çiçeklerle alakalı. Çiçek fotoğrafları da en çok bilimsel adlarıyla aratılıp satın alınır. Bugün fark ettim ki Istock'un otomatik anahtar kelime tamamlama sistemi yüzünden yüklediğim fotoğrafların hiç birinde bilimsel adları çıkmamış.

Mesela "Korean Wheeldon Pink" flowers - Rhododendron Mucronulatum yazdım. Anahtar kelimelerde vardı ama sonradan kabul edilince silinmiş. Ayrıca bilimsel adıyla arattırdım bulamadım sitede. Fotoğrafı silmek istedim, silme butonu da yok. Yabancı forumlarda Deactivate butonu var denmiş ama o da yok. Ciddi ciddi tüm portföyümü silmeyi düşünüyorum. Onla ilgili de buton yok. Hakikaten çok saçma bir sistem, çok saçma bir site, çok saçma bir ajans.

Sorum şu: Diyelim ki 50 tane anahtar kelime yazdınız. 'Şunu mu kastettiniz?' tarzında soru sorunca oradaki kutucuğu işaretlemeden koyuyor musunuz yoksa benim gibi tek tek bunu bunu demek istedim diye düzeltiyor musunuz?
Cevapla

#2
Mail attım ve cevap geldi. Hatta mail baya uzundu ve otomatik mesaj değildi. Gerçekten şaşırdım zaman ayırmalarına.

Şimdi şuraya yazayım da benim gibi Istock'un sitesinden mağdur olanlara kolaylık olsun.

1- Mesela aradığınız anahtar kelime yok mu? O zamana aşagıdakı Getty Images websitesinin forumuna yeni anahtar kelime yazıyorsunuz.

Link

Misal benim örneğimde anahtar kelime Rhododendron Mucronulatum idi ama yoktu. Sadece Rhododendron kısmı vardı. Ben hem Rhododendron Mucronulatum hem de Mucronulatum yazıp yeni anahtar kelime girişi yazmalıyım.

2- Fotoğraf silme diye bir olay yok sadece inaktif yapma var. İnaktif fotolar tekrar aktif yapılabiliyor. Bunu da şöyle buldum. My Uploads kısmından dosyamın numarasını aldım ben sonra tekrar Istock'ta sadece o numarayla aratıp fotoğrafımı buldum. Switch to New View yapıp yeni görünüme geçtim. Sonra sağ üst köşede Maintenance kısmından Deactivate File yaptım. Yani yapacağım Smile

3- Portföyümü komple silmek istiyorum nasıl yaparım diye sordum. Ya komple hesabı kapatın ya da başvurunuzu iptal edip hesabınızda son kalan para için ödeme talep edin. Bu durumda katılımcı hesabınızı bir daha geri getiremezsiniz veya fotoğrafları tekrar aktif edemezsiniz dedi.
Cevapla


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


MyBB Türkçe Çeviri; MyBBTürkiye
Tema Çevirisi KOGuncel.NET
Copyright© 2002-2018 MyBB Group.
Designer By http://www.anadolustok.com Tüm Haklarını Saklı Tutar.